Laserowe usuwanie tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu

Tatuaże w dzisiejszych czasach są coraz bardziej popularne. Duża grupa osób już je ma i chce zrobić sobie kolejne, inni rozważają ich wykonanie. Tatuaż bywa dokładnie przemyślany (i wtedy budzi zadowolenie osoby go posiadającej), ale czasem jest wynikiem spontanicznych emocji (i z czasem zostaje uznany za błąd młodości).

Co zrobić, jeśli tatuaż, który posiadamy, znudził się nam lub jeśli zamierzony efekt wizualny nie został osiągnięty?

Najlepszą metodą usuwania tatuażu jest laseroterapia. Laserowe usuwanie tatuażu znajduje się w ofercie Kliniki Revital, której siedzibą jest Łódź. Na konsultację zapraszamy wszystkie osoby pragnące usunąć niechciany tatuaż – dotyczy to również makijażu permanentnego.

Na czym polega usuwanie laserowe tatuażu?

W Klinice Revital w celu usunięcia tatuażu stosujemy laser, który odpowiada najnowszym standardom oraz minimalizuje ryzyko powstania blizn czy powikłań. Q-SWITCH to laser z powodzeniem stosowany w terapii zmian pigmentacyjnych tj. tatuaże, przebarwienia, makijaż permanentny. Urządzenie to emituje wiązkę świetlną o bardzo krótkim czasie trwania impulsu (mierzonym w nanosekundach). Dzięki temu możliwe jest rozerwanie pigmentu użytego do wykonania tatuażu bez możliwości uszkodzenia otaczających tkanek.

Usuwanie laserowe tatuażu pozwala dotrzeć wiązce światła do znajdującego się w skórze barwnika i zniszczyć jego strukturę poprzez rozbicie go na mniejsze cząstki. W następnej kolejności nasz organizm samoczynnie usuwa rozbite cząsteczki pigmentu – odpowiadają za to makrofagi, które oczyszczają organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji. Laserowe usuwanie tatuażu jest więc procesem, na którego efekty trzeba trochę poczekać.

W zależności od rodzaju barwnika mamy możliwość stosowania dwóch długości fal 1064 nm w przypadku tatuaży ciemnych oraz 532 nm w przypadku tatuaży kolorowych. Cena nie zależy od rodzaju, lecz od rozmiaru tatuażu (mały, średni, duży, bardzo duży).

Cena zabiegu
Mały tatuaż – 150 - 300 zł
Średni tatuaż – 300 - 700 zł
Duży i bardzo duży tatuaż – 700 - 5000 zł 
zabieg wyceniany jest indywidualnie a cena zależna jest od wielkości tatuażu

Przebieg zabiegu

Zabieg laserowego usuwania tatuażu poprzedzony jest wnikliwą konsultacją w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Istnieje możliwość wykonania próby laserowej w celu dobrania optymalnych parametrów i sprawdzenia reakcji skóry. Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg, który możemy wykonać na dowolnej partii ciała, w zależności od umiejscowienia rysunku. Procedura może również obejmować twarz, bez względu na to, czy mamy do czynienia z klasycznym tatuażem, czy z makijażem permanentnym.

Miejsce poddane zabiegowi jest dezynfekowane. W zależności od barwnika zawartego w tatuażu dobieramy odpowiedni laser: Q-switch Nd-Yag (w przypadku tatuaży czarnych) lub Q-switch KTP (w przypadku tatuaży kolorowych).

Emisji światła laserowego towarzyszy delikatna bolesność.

Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu skóra poddana zabiegowi jest opuchnięta i mogą pojawić się drobne strupki. Jest to naturalne zjawisko, którym nie powinniśmy się niepokoić. Skórę należy traktować delikatnie i chronić przed słońcem – nie wolno też zdrapywać strupków!

Pielęgnacja skóry przed zabiegiem

Usuwanie laserowe tatuażu to zabieg, który wymaga odpowiedniego przygotowania skóry. Minimum miesiąc przed wizytą zrezygnuj z opalania na słońcu i w solarium, a na tydzień przed unikaj peelingów. Zastosowanie lasera wiąże się też z koniecznością wyeliminowania leków i suplementów zawierających substancje fototoksyczne, takie jak pokrzywa, dziurawiec, skrzyp, rumianek czy nagietek. Laserowe usuwanie tatuażu jest niemożliwe w trakcie i bezpośrednio po antybiotykoterapii. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości tatuażu – zwykle od kilku minut do pół godziny. W dniu wizyty oczyść skórę i nie nakładaj na nią kosmetyków.

Pielęgnacja skóry po laserowym usuwaniu tatuażu

Po zabiegu skórę należy:

 • intensywnie nawilżać i natłuszczać,
 • chronić przed słońcem,
 • nie zdrapywać powstałych strupków.

Gojenie może trwać 2-3 tygodnie. Codziennie należy odkażać skórę i wymieniać opatrunek. W tym czasie nie wolno korzystać z sauny i basenu, a przez kolejne 3-4 miesiące miejsce poddane laseroterapii należy smarować kremem z filtrem UV SPF 50.

Niemal po każdym zabiegu usuwania tatuażu mogą wystąpić tymczasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu działania lasera. W większości przypadków zanikają one w czasie od 1 do 3 lat po zabiegu. W nielicznych przypadkach może dojść do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, prawie niewidoczne i zwykle przez pacjentów akceptowane.

Laserowe usuwanie tatuażu – jakie są efekty?

Do uzyskania optymalnych rezultatów redukcji tatuażu zaleca się wykonanie 1-10 zabiegów. Tatuaże amatorskie z reguły wymagają 3-6 zabiegów, natomiast profesjonalne 7-10 zabiegów. Laserowe usuwanie tatuażu z reguły wymaga kilku wizyt, a tylko nieliczne rysunki można usunąć podczas pierwszego spotkania. Należy pamiętać, że nie zawsze możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu, dlatego efekty są trudne do przewidzenia – orientacyjną liczbę zabiegów określimy podczas wstępnej konsultacji. Przerwa między zabiegami usuwania tatuażu powinna wynosić 6-8 tygodni.

Przeciwwskazania

Wskazaniem do laseroterapii jest oczywiście niechciany tatuaż lub makijaż permanentny. Nie każdy może jednak przejść kwalifikację do zabiegu – istnieją przeciwwskazania, które wymagają odłożenia terapii w czasie.

Są to przede wszystkim:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • świeżo opalona skóra (do 2 tygodni od ostatniego opalania),
 • choroby tkanki łącznej,
 • stan zapalny skóry (np. trądzik, opryszczka),
 • choroba nowotworowa,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • choroby autoimmunologiczne (np. łuszczyca, bielactwo),
 • zażywanie leków i ziół fotouczulających,
 • skłonność do keloidów (bliznowców),
 • przyjmowanie izotretynoiny w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • przyjmowanie tretinoiny w ciągu ostatnich 2 tygodni.

Ile kosztuje laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg, którego cena jest ustalana indywidualnie – koszt zależy bowiem od wielkości tatuażu. Cennik podany na stronie obejmuje orientacyjne ceny dla tatuaży małych, średnich, dużych i bardzo dużych. Podczas konsultacji ustalimy liczbę zabiegów i wycenimy laseroterapię.

Łódź – laserowe usuwanie makijażu permanentnego

Klinika Revital Łódź oferuje zarówno laserowe usuwanie tatuażu, jak i laserowe usuwaniu makijażu permanentnego z brwi. Przyjdź na konsultację i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić. Jeśli makijaż nie jest zbyt głęboko wykonany i zbyt ciemny, możemy zaproponować pigmentację korygującą. Jeśli natomiast chcesz na stałe pozbyć się makijażu permanentnego lub nadać brwiom zupełnie inny kształt, umów się na laserowe usuwanie makijażu.


Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami! W łódzkiej Klinice Revital wykonujemy również inne zabiegi z zakresu laseroterapii, takie jak laserowe zamykanie naczynek czy laserowe usuwanie przebarwień, rumienia, włókniaków i rubinków. Zapraszamy!