Laserowe usuwanie tatuażu

Tatuaże w dzisiejszych czasach są coraz bardziej popularne. Duża grupa osób już je ma i chce zrobić sobie kolejne, inni rozważają ich wykonanie. Tatuaż bywa dokładnie przemyślany (i wtedy budzi zadowolenie osoby go posiadającej), ale czasem jest wynikiem spontanicznych emocji (i z czasem zostaje uznany błędem młodości).

Co zrobić jeśli tatuaż, który posiadamy znudził się nam lub jeśli zamierzone efekt wizualny nie został osiągnięty?

Najlepszą metodą usuwania tatuażu jest laseroterapia.

W Klinice Revital w celu usunięcia tatuażu stosujemy laser, który odpowiada najnowszym standardom oraz minimalizuje ryzyko powstania blizn czy powikłań. Q-SWITCH to laser z powodzeniem stosowany w terapii zmian pigmentacyjnych tj. tatuaże, przebarwienia, makijaż permanentny. Urządzenie to emituje wiązkę świetlną o bardzo krótkim czasie trwania impulsu (mierzonym w nanosekundach). Dzięki temu możliwe jest rozerwanie pigmentu użytego do wykonania tatuażu bez możliwości uszkodzenia otaczających tkanek.
W zależności od rodzaju barwnika mamy możliwość stosowania dwóch długości fal 1064 nm w przypadku tatuaży ciemnych oraz 532 nm w przypadku tatuaży kolorowych.


Przebieg zabiegu

Zabieg laserowego usuwania tatuażu poprzedzony jest wnikliwą konsultacją w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Istnieje możliwość wykonania próby laserowej w celu dobrania optymalnych parametrów i sprawdzenia reakcji skóry.

Miejsce poddane zabiegowi jest dezynfekowane. W zależności od barwnika zawartego w tatuażu dobieramy odpowiedni laser: Q-switch Nd-Yag (w przypadku tatuaży czarnych) lub Q-switch KTP (w przypadku tatuaży kolorowych).

Emisji światła laserowego towarzyszy delikatna bolesność.

Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu skóra poddana zabiegowi jest opuchnięta i mogą pojawić się drobne strupki.


Pielęgnacja skóry po laserowym usuwaniu tatuażu

Po zabiegu skórę należy:

  • intensywnie nawilżać i natłuszczać
  • chronić przed słońcem
  • nie zdrapywać powstałych strupków

Niemal po każdym zabiegu usuwania tatuażu mogą wystąpić tymczasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu działania lasera. W większości przypadków zanikają one w czasie od 1 do 3 lat po zabiegu. W nielicznych przypadkach może dojść do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, prawie niewidoczne i zwykle przez pacjentów akceptowane.

Do uzyskania optymalnych rezultatów redukcji tatuażu zaleca się wykonanie 1-10 zabiegów.
Tatuaże amatorskie z reguły wymagają 3-6 zabiegów, natomiast profesjonalne 7-10 zabiegów.
Należy pamiętać, że nie zawsze możliwe jest całkowite usunięcie tatuażu.

Przerwa między zabiegami usuwania tatuażu powinna wynosić 6-8 tygodni.


Przeciwwskazania

  • ciąża i karmienie piersią
  • świeżo opalona skóra (do 2 tygodni od ostatniego opalania)
Cena zabiegu
Mały tatuaż – 150-250 zł
Średni tatuaż – 250-600 zł
Duży i bardzo duży tatuaż – 600-5000 zł