Usuwanie rozstępów i blizn

Rozstępy to nieestetyczne linijne ubytki tkanki skórnej zlokalizowane najczęściej w miejscach takich jak piersi, uda, pośladki, plecy. Główną przyczyną powstawania rozstępów są uszkodzenia kolagenu w skórze właściwej. Początkowo rozstępy występują w fazie zapalnej, która trwa ok. 6 miesięcy, mają wtedy kolor sinoczerwony i towarzyszy im uczucie świądu. Okres ten jest najlepszym momentem na rozprawienie się z nimi. Następnie przybierają postać białą, wklęsłą zwaną fazą zanikową, która jest bardziej oporna na terapię laserową.

W terapii rozstępów niezawodną rolę odgrywa frakcja laserowa. Zabieg powodujący powstanie szeregu kolumnowych mikrouszkodzeń naskórka i skóry właściwej otoczonych zdrową tkanką. Uszkodzenia termiczne powstałe na skutek działania lasera wywołują kontrolowany stan zapalny i stymulują syntezę nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra w miejscu poddanym zabiegowi wygładza się, a rozstęp ulega spłyceniu.


Terapia blizn

Blizny to zmiany w strukturze tkanki skórnej powstałe w wyniku różnych czynników mechanicznych np. nacięć (blizny pooperacyjne), długo utrzymujących się głębokich stanów zapalnych (blizny potrądzikowe), na skutek wypadków (blizny powypadkowe), skaleczeń, po przebytej ospie i innych.

W zależności od struktury dzielimy je na: zanikowe (wklęsłe), przerostowe (wypukłe). Najlepsze efekty można uzyskać w terapii blizn zanikowych. Mniejsze natomiast w przypadku blizn przerosłych. Najlepszą formą terapii blizn jest laseroterapia (głównie frakcja) niezastąpionym laserem erbowym.


Przebieg zabiegu

  • każdy zabieg laserowy poprzedzony jest konsultacją w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań
  • skóra poddana zabiegowi jest dezynfekowana
  • laser oddziaływuje na skórę (rozstępy/ bliznę) „wypalając” w niej drobne dziurki czemu towarzyszy lekki dyskomfort
  • po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obszar poddany frakcji piecze około pół godziny
  • następnie miejsce, w którym zostały usuwane rozstępy/blizny zostaje posmarowane maścią przyspieszającą gojenie

W zależności od stanu i jakości blizny oraz fazy, w której występują rozstępy zaleca się wykonanie od 2-6 zabiegów co 4 tygodnie.

Najlepsze efekty można uzyskać jeśli terapię rozpoczniemy w początkowych etapach powstawania zmian (w tzw. fazie zapalnej).


Przeciwwskazania

  • całkowity zakaz kąpieli słonecznych między zabiegami
  • rany i stany zapalne skóry w obszarze poddanym zabiegowi
  • przyjmowanie retinoidów
  • ciąża i karmienie piersią
  • skłonność do powstawania keloidów
Cena zabiegu
Duża blizna – 600-1000 zł
Rozstępy - brzuch – 300-1000 zł
Rozstępy - pośladki – 300-1000 zł